BAYMAK, BAYMAK ÜRÜNLERİ, KOMBİ, BAYMAK TAMİR, DOĞALGAZ, SERVİS, BES, BAYMAK BAYİLERİ, HİZMET, BAYMAK İLETİŞİM, ISITMA ÜRÜNLERİ, SOĞUTMA ÜRÜNLERİ, SU ISITICILARI, YENİLEBİLİR ENERJİ SİSTEMLERİ, SU TEKNOLOJİLERİ

Haberler

#

20.07.2016

Baymak ihracatın cirodaki payını yüzde 30’a çıkartmayı hedefliyor

126 ülkeden 85 bin ziyaretçinin yer aldığı ISK-SODEX fuarında yerini alan Baymak, Avrupa Birliği standartlarındaki enerji verimlilik değerleri yüksek ürünleriyle 3 kıtada büyümeyi hedefliyor. 2015’te yüzde 6 oranında büyüme ile cirolarını 360 milyon TL’ye çıkardıklarını belirten Baymak Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Ender Çolak, “Bu yıl ihracatın ciro içindeki payını %15’e, yakın zamanda ise bu oranı %30’lara çıkarmayı hedefliyoruz. Baymak markasının bilinirliğini arttırmak ve hedefimize ulaşabilmek için bu tür fuarlar bizim için büyük fırsat” şeklinde konuştu.

Hollandalı BDR Thermea Grubu’nun bir parçası olan Türk ısıtma-soğutma sektörünün öncü firmalarından Baymak, Türkiye’de ürettiği Avrupa teknolojisine sahip ürünlerini her geçen yıl büyüyen hedefleri ile dünyaya ihraç etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz Mart ayında İtalya’da düzenlenen MCE Mostra Convegno Expocomfort’a katılan Baymak, 4-7 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen Avrupa’nın en önemli organizasyonlarından ISK-SODEX fuarında da yerini aldı. Fuarın açılış günü Türkiye Cumhuriyeti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın da ziyaret ettiği Baymak standında 10 kategoride 50’den fazla ürün tanıtıldı.

126 ülkeden 85 bin ziyaretçinin yer aldığı ISK-SODEX, Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri tarafından yakından takip edilen ve ısıtma, soğutma, iklimlendirme sektörlerinin nabzının tutulduğu en büyük ve en kapsamlı fuar olma özelliğine sahip.

Şirket olarak 2015’te cirolarını 360 milyon TL’ye çıkararak %6 oranında büyüdüklerini, faaliyet kârını da %10 artırmayı başardıklarını söyleyen Baymak Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Ender Çolak, geçen yıl gerçekleştirdikleri bu büyümeyi bu yıl da ihracatı da arkalarına alarak sürdürmeyi hedeflediklerini vurguladı. “2016 yılında ihracatımızı %25 artırarak 17.5 milyon euro’ya çıkarmayı hedefliyoruz” diyen Çolak şöyle devam etti: “Geçen yıl BDR Therma Grubu’nun ihracatı yaklaşık 225 milyon euro olarak gerçekleşti. Biz, 2015 yılını 14 milyon euro ciro ile kapatarak, kurucu firmalar Baxi ve Dedietrich’ten sonra en çok ihracat yapan iki grup firmasından birisi olmayı başardık. Bu başarıyı ısıtma – soğutma sektörünün her alanında Avrupa Birliği standartlarına sahip ürün gamımıza borçluyuz”.


‘İHRACATIN CİRODAKİ PAYINI % 30’A ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ’

Mart ayında Milano’da düzenlenen ve uluslararası arenada sektörün en önemli fuarlarından birisi olan MCE Mostra Convegno Expocomfort’a da Baymak olarak bu yıl ilk kez katıldıklarını hatırlatan Ender Çolak, “MCE Mostra Convegno Expocomfort’ta çok önemli işbirliklerine imza attık. Şimdi de sektörün bir başka önemli fuarı ISK-SODEX’te yerimizi aldık. Bu gibi uluslararası fuarlarda hem mevcut pazarlardaki işbirliklerini güçlendirerek hem de girmeyi planladığımız pazarlarda yeni anlaşmalar imzalayarak bu yıl ihracatın ciro içindeki payını %15’e çıkarmayı hedefliyoruz. Yakın zamanda ise bu oranın %30’lara ulaşmasını öngörüyoruz.” dedi.

‘ÇİN’E İHRACATTA YÜZDE 200’ÜN ÜZERİNDE ARTIŞ BEKLİYORUZ’

Geçen yıl Çin’e, Avrupa teknolojisiyle kombi satan ilk Türk firması olduklarını da belirten Çolak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yıl Çin’e yapacağımız ihracatta % 200’ün üzerinde artış bekliyoruz. Aynı zamanda sahip olduğumuz üretim standardı ile Avrupa Birliği ülkelerine enerji verimliliği kriterlerini karşılayan 10 binin üzerinde kombi satışını hedefliyoruz. Önümüzdeki dönem Ortadoğu ve Afrika’da da ihracat hedefimize destek olacak ve bizi yeni bölge ve ülkelere taşıyacak farklı fuarlara da katılmayı planlıyoruz. Avrupa’da güneş kollektörleri pazarının daralması, özellikle güçlü olduğumuz bu alanda İngiltere, Almanya ve Fransa’yı öncelikli hedefimiz haline getirdi. Şu anda Güney Kore’nin en önemli konut projelerinin kollektörlerini Baymak üretiyor. Kıbrıs’ın en büyük güneş kollektörü kurulumunu yine biz gerçekleştirdik. Edindiğimiz bu deneyim ve ürünlerimizin kalitesi bizi bu yıl Avrupa’da yaygınlaştıracak.”

‘BDR THERMEA’NIN EN BAŞARILI ŞİRKETLERİ ARASINA GİRDİK’ 

2015’te Avrupa’nın en büyük iklimlendirme şirketlerinden biri olan Hollandalı BDR Thermea Grubu’nun en başarılı şirketleri arasına girmeyi başardıklarını söyleyen Çolak: “Baymak’ın, BDR Thermea içerisinde geldiği bu önemli noktanın en büyük kaynağı üretim kalitesi. Türkiye’de Avrupa Birliği standartlarına uygun üretim yaptığımız için BDR Thermea Grubu içerisinde Hollanda, Almanya, İtalya, İngiltere, A.B.D ve Fransa’da satılabilir ürünleri ihraç edebiliyoruz. Baymak, güçlü yapısı ile 3 kıtaya yayılmış BDR Thermea markalarının da öncelikli üreticilerinden biri haline geldi. Kısa süre önce İstanbul fabrikamızda ürettiğimiz kombiler Alman Brotje Heizung markamızla Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan'da satılmaya başladı. Yine bu yıl BDR Thermea’nın Almanya’daki markası için en büyük su tankı sağlayıcısı haline geliyoruz. Öte yandan Grubun İspanya'daki markası için güneş kollektörünün ana tedarikçisi olduk. Sırada ise İngiltere için büyük kazanları üretme projemiz var” diye konuştu.


‘BU YIL YÜZDE 15 BÜYÜMEYİ HEDEFLİYORUZ’

Hızlı büyüme stratejisini bu yıl da sürdüreceklerine dikkat çeken Çolak, “Hedefimiz 2016’da %15 oranında büyüme sağlamak. 2015’de özellikle invertor klimada gösterdiğimiz %50 büyüme başta olmak üzere tüm kategorilerdeki büyümemizi artırarak sürdürmek istiyoruz. Bunu yapabilecek doğru hamlelerimizi hazırladık.

Her şeyden önce Baymak, müşteri memnuniyetinin sektörde bir numaralı markası oldu. Bütün ürün gamımızın Hollanda teknolojisi ile yenilenmesini tamamladık. Yeni bayi sistemimiz Orange Store’lar ile Türkiye’nin her bölgesinde büyümeye devam ediyoruz. Tüm bayi ve tesisatçılarımızı davet ettiğimiz Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) uygulamamız da büyük ses getirdi. Bugüne kadar sisteme 1.000’e yakın bayi ve tesisatçı aileleriyle birlikte geldi. Hedefimiz 2017 sonunda 10 bin bayi ve tesisatçıya ulaşmak.” şeklinde konuştu.


‘BU YAZ KLİMADA HEDEF YÜKSEK’

Türkiye pazar için enerji verimliliği önde Avrupa Standartları’na uygun ürünleri tüketiciler ile buluşturan Baymak’ın yaz döneminde Elegant Plus ile hedefi yüksek. 2016’nın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre klimada %37 büyüme sağladıklarını dile getiren Ender Çolak klima konusunda sözlerine şöyle devam etti; “2014’ten bu yana Türkiye’de uygulanmaya başlayan enerji regülasyonu, “on/off” olarak adlandırılan eski teknolojiye sahip klimaların Türkiye’de üretimini ve ithalatını yasakladı. Stoklarda kalan son cihazların da geride bırakılan 2 yıllık süreçte büyük oranda tüketildiğini öngörüyoruz. Biz Baymak olarak regülasyon sonrasında, düzenlemelere uygun ERP inverter klimamız Elegant’ı tüketicilere sunduk ve %100 ERP inverter cihazlar sattık. Satış adetlerimizi geçen yıl pazar %5 büyürken %50’nin üzerinde arttırdık. Bu yıl da yenilenen klima serimiz Elegant Plus ile çok daha iddialıyız.”

 

BAYMAK A.Ş. ve BDR THERMEA GROUP

46 yılı aşkın köklü bir geçmişe sahip olan Baymak, Tepeören’de toplam 60.000 m2 alan üzerinde, iki üretim tesisi ile faaliyet göstermektedir. Türkiye’nin önde gelen üreticilerinden olan Baymak’ın Türkiye genelinde, 800 münhasır bayisi, 1400’den fazla satış noktası ve 276 yetkili servisi bulunmaktadır. 800’ün üzerinde çalışanı bulunan ve her zaman ileri teknoloji ile üretim yapmayı hedefleyen Baymak, 2013 yılı itibarıyla %100 BDR Thermea Grup şirketi haline gelmiştir.

BDR Thermea Grubu, Baxi (İngiltere) De Dietrich (Fransa) ve Remeha (Hollanda) şirketlerinden oluşan, Türkiye, İngiltere, İtalya, Almanya, Fransa, İspanya ve Hollanda’da bulunan üretim tesisleri ile 1,7 milyar Euro’ya ulaşan ciroya ve 6.000 çalışana sahip, ısıtma sektöründe Avrupa’nın 3. dev grubu olarak 70 ülkede aktif ticaret yapan öncü bir Hollanda firmasıdır.

Baymak/BDR Thermea; ısıtma, yenilenebilir enerji, su ısıtıcılar, soğutma ve su teknolojisi kategorilerinde üretim, ihracat ve ithalat yapmaktadır. Isıtma alanındaki ürünleri arasında kombi, yoğuşmalı kombi, yer tipi kazan, kat kaloriferi, panel radyatör, havlu radyatör, vana ve genleşme tankları yer alırken, iklimlendirme alanında; split klimalar, salon tipi klimalar ve ısı pompaları ile tüketicilere ulaşmaktadır. Yenilenebilir enerji alanında; güneş kollektörleri, biomass kazanlar, biodiesel brülörler, fotovoltaik sistemler ile sektördeki yerini alırken, su ısıtıcıları ve su teknolojileri alanında ise; termosifon, termoboyler, gazlı şofben, boylerler, sirkülasyon pompaları, dalgıç pompalar, atık su pompaları, çok kademeli kendinden emişli santrifuj pompalar ve hidroforlar ile Baymak/BDR Thermea güvencesini kullanıcılarına sunmaktadır.